מאילו סיבות ניתן להתנגד לצוואה?

צוואה משמשת כמסמך משפטי מחייב המתווה את רצונותיו הסופיים של אדם לגבי חלוקת נכסיו ומינוי אפוטרופוסים לילדים קטינים. עם זאת, קיימות נסיבות שבהן בעלי עניין עשויים לבקש להתנגד לתוקף או לאכיפה של צוואה. אנחנו כאן כדי לעזור לכם להבין מה הן העילות שבגינן ניתן להתנגד לצוואה, תוך ניסיון לשפוך אור על הסיבות המשפטיות שעלולות להוביל לערעור על צוואה קיימת.

 

התנגדות לצוואה לאור השפעה פסולה

השפעה בלתי הוגנת היא סיבה נפוצה בגינה נעשית התנגדות לצוואה. השפעה בלתי הוגנת מתרחשת כאשר מישהו מפעיל לחץ, מניפולציה או כפייה על המוריש כדי להשפיע על חלוקת הנכסים לטובתו. בעלי עניין עשויים לטעון כי המוריש לא פעל מרצונם החופשי וכי הוראות הצוואה אינן משקפות במדויק את כוונותיהם האמיתיות.

כדי לערער בהצלחה על צוואה המבוססת על השפעה בלתי הוגנת, ייתכן שיידרשו ראיות כגון עדים, הוכחות תיעודיות וחוות דעת מומחים.

לְהַשְׁפִּיעַ

התנגדות לצוואה בגין הונאה או זיוף צוואה

אם קיימות ראיות המצביעות על כך שהצוואה נרכשה באמצעות הונאה או זיוף, גורמים מעוניינים עשויים לבקש להתנגד לתקפותה. פעולות הונאה עשויות לכלול מצג שווא של עובדות, הסתרת מידע או הטעיה מכוונת במטרה להשפיע על החלטות המוריש. באופן דומה, אם יש חשד שהצוואה או כל אחד מהוראותיה זויפו או טופלו, בעלי עניין יכולים להעלות התנגדויות ולהציג ראיות לתמיכה בטענתם.

 

התנגדות לצוואה בגין היעדר מסוגלות קוגניטיבית

אחת העילות העיקריות להתנגדות לצוואה היא היעדר יכולת קוגניטיבית לכאורה של המוריש. מסוגלות קוגניטיבית זו מתייחסת ליכולתו הנפשית והמשפטית של אדם לערוך צוואה תקפה. אם ניתן להוכיח כי המוריש לא היה בר דעת, סבל ממחלת נפש או הושפע שלא כדין בעת ​​עריכת הצוואה, בעלי עניין עשויים לערער על תוקפה. ניתן להציג מסמכים רפואיים, עדויות עדים וחוות דעת מומחים כדי לתמוך בטענה בדבר חוסר יכולת עדות.

קיבולת

התנגדות לצוואה לאור ביצוע שגוי של הצוואה

צוואה חייבת לעמוד בפורמליות ובדרישות ספציפיות לפי החוק הישראלי כדי להיחשב תקפה. אם יתגלו ליקויים בקיום הצוואה, בעלי עניין עשויים לערער על תוקפה. לדוגמה, אם הצוואה לא נחתמה על ידי המוריש בנוכחות שני עדים או שהעדים אינם עומדים בדרישות החוק, עלולה להיחשב כפסולה. באמצעות בחינת ההיבטים הפרוצדורליים של קיום הצוואה יכולים בעלי עניין להעלות התנגדויות ולבקש לפסול את המסמך.

 

לסיכום

בעוד שצוואה נועדה להוות ביטוי סופי לרצונו של אדם, קיימות עילות משפטיות שבגינן יכולים בעלי עניין לבקש להתנגד לתקפותה. חוסר יכולת עדות, השפעה בלתי הוגנת, הונאה או זיוף, חוסר ביצוע נכון וחוסר ידע ואישור הם חלק מהסיבות הנפוצות לערער על צוואה בישראל.

חשוב לציין כי הליך התנגדות לצוואה כרוך בהליכים משפטיים ודורש ראיות מהותיות לתמיכה בטענות. פנייה לייעוץ מעורך דין מוסמך המתמחה בדיני עיזבון וירושות חיוני כדי להבין את העילות המשפטיות לערעור צוואה ולנווט את התהליך המורכב בצורה יעילה.

סיבות מנוגדות

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושוא